تبلیغات
دانشجویان پزشکی بهمن 90شهید بهشتی - جزوه نویسی ترم ششم
تاریخ : پنجشنبه 20 شهریور 1393 | 04:32 ب.ظ | نویسنده : میلاد
سلام بچه ها

یه کار متفاوت!

لطفا برین به ادامه مطلب...
مقدمه:
در تئوری ما میخوایم یه تیم جزوه نویسی ثابت تشکیل بدیم، ترمای قبل از ما این کارو کردن بعضیا موفق بودن و بعضیا شکست خوردن، ما به اونا کاری نداریم، هدف ما اینه که یه فرهنگسازی از الان بکنیم واسه ترم ۷ به بعد، ترم ۶ فقط هدف کوتاه مدتمونه از نظر جروه نویسی و اصل کار رو داریم انجام میدیم برای داشتن یه تیم خوب جزوه نویسی در بیمارستانها، حالا فعلا میخوایم درباره ترم ۶ صحبت کنیم پس لطفا درباره بعدش چیزی نپرسین و فعلا فقط خوب بخونین مطالب این پست رو . سوالات، پیشنهادات و انتقاداتتون رو روی ترم ۶ متمرکز کنین.
در ترم گذشته مثل ترم های قبل مسئولین جزوه نویسی تمام سعیشونو کردن که جزوه ها رو به بهترین نحو به موقع حاضر کنن و به موقع تحویل بدن و مشارکت همه رو هم در این راه داشته باشن. من ازشون ممنونم به خاطر زحماتشون. خیلی ها انتقاد به این مسئولین و جزوه نویس ها وارد کردن که همینجا میگم این افراد هیچ وظیفه ای مبنی بر انجام دادن این کارها و از خودگذشتگی کردن نداشتن و هر کاری که واسمون کردن مرام گذاشتن محض بود و هیچ کس حق نداره بهشون ایراد بگیره چون وظیفه ای نداشتن و داوطلبانه کارشون رو کردن، کسایی هم که جزوه نوشتن دستشون درد نکنه که وقت گذاشتن و به همکلاسی هاشون کمک کردن.
چه این افراد وظیفشون رو به نحو احسنت انجام دادن و چه ندادن به این پست و محتویاتش و بخش نظراتش مربوط نیست و اینجا فقط میخوایم از تیم قبلی تشکر کنیم و بریم سراغ تیم جدید و اصل مطلب.

تغییرات جزوه نویسی نسبت به ترم قبل:
این ترم قراره ۲۵-۳۰ نفر رو به صورت ثابت به عضویت تیم جزوه نویسی در بیاریم، یعنی این افراد از اول تا آخر ترم جزوه ها رو می نویسن و تایپ میکنن و همه کاراشو انجام میدن. دیگه مثل ترم قبل کل کلاس لازم نیست مشارکت داشته باشن.

مزایا: جزوه ها یک دست شده و مثل درسنامه ها یکسان سازی میشن تا دیگه یهو از یه جزوه قشنگ و تر و تمیز رو یه جزوه که یه مقدار نسبت بهش بی مسئولیتی شده نرسیم. پس همه جزوه ها یکسان، تمیز، دقیق، تایپ شده و با ادبیات نسبتا مشابه میشن.

معایب: تیم جزوه نویسی همواره در خطر از هم پاشیدن خواهد بود به دلیل اینکه:
-بچه ها ممکنه خسته بشن
-احساس ضرر کنن
-احساس کنن دارن به دیگران سرویس اضافی میدن
-احساس کنن دیگران رفتار نمک نشناسانه نشون میدن
و...
 
برای جلوگیری از معایب گفته شده باید یک سری نکات مشخص بشه:
- ترم قبل به هر دلیلی گروهک های جزوه نویسی تشکیل شدن که واسه خودشون جزوه مینوشتن. (بحث درمورد این گروهک ها، اعضای اونها و دفاع از انها و حمله به اونها کاملا از حوصله این بحث خارج هست پس لطفا به هیچ وجه در این باره کامنت نذارین چون برای جلوگیری از جبهه زایی به هیچ وجه کامنتو نمایش نمیدم و پاک میکنیم.) از اونجایی که اگر تعداد افراد تیم کم باشه معایب بالا شدیدا خودشون رو نشون میدن، من همینجا از همه اعضای این گروهک ها دعوت میکنم که به ما ملحق بشن و برای اتحاد و پیشرفت کلاس کمک کنن. پس اولین قدم برای تحکیم پایه های این تیم اینه که گروهک ها بهترین اعضاشون رو به ما معرفی کنن تا دوباره به یک اتحاد برسیم.

همچنین از همه بچه های کلاس دعوت میکنم که به ما ملحق بشن.

- این گروه قراره تعدادش زیاد باشه یعنی حدود ۳۰ نفر ، ۳۰ نفر از بهترین و با مسئولیت ترین جزوه نویس های کلاس که تو این ۵ ترم شناختیمشون. من همینجا صلاح میدونم یه موضوعی رو عرض کنم که این تیم جدید به هیچ وجه مسئولیتی در قبال کلاس نداره! این تیم به هیچ وجه تیم جزوه نویسی اصلی کلاس نیست! برای اینکه رک تر بگم، این تیم متشکل از تعدادی از جزوه نویس های کلاس خواهد بود که برای خودشون و دل خودشون جزوه مینویسن! ولی چون همکلاسی های خودشون رو دوست دارن به اونها هم اجازه میدن که از این جزوه ها استفاده کنن! (میشه اسم این تیم رو هم یه گروهک گذاشت که فرقش با بقیه اینه که جزوه هاش رو مخفی نمیکنه و در اختیار کل کلاس قرار میده.)

تجربه ثابت کرده که کسایی رو داریم که فقط نق میزنن به وضعیت و هیچ کاری نمیکنن (تشکیل گروهک های جزوه نویسی رو مدیون این افراد هستیم)، این تیم تشکیل میشه تا این افراد به دو شکل سرکوب شن: اولا آگاه باشن که این تیم وظیفه ای در قبال اونها نداره و اونها اگه دوست ندارند میتونن جزوه نگیرن و دوم اینکه این تیم هیچ نیازی نداره که همه ازش جزوه بگیرن، درواقع، هر چقدر افرادی که جزوه میگیرند کمتر باشند کار این تیم راحتتر خواهد بود!‌ (از نظر پخش جزوه و سر و کله زدن و...) پس دوستان ببخشید که رک میگم ولی این ترم کلاس تیم جزوه نویسی رسمی نداره چون الان حدودا ۴-۵ تا گروهک جزوه نویسی داریم که واسه خودشون مینویسن و تنها  افراد با مسئولیتی که برای جزوه نویسی کلاس باقی موندن کسایی هستند که ما داریم باهاشوت تیم تشکیل میدیم پس تقریبا کسی بیرون نمیمونه واسه کلاس.

یه چیز دیگم که باید بگم اینه که ما شدیدا مشتاقیم که به ما ملحق شین ولی لطفا همین جا بدونین که ما گلچینی عضو انتخاب میکنیم و هر کسی که پیشنهاد داد که به تیم ملحق شه گرچه خیلی لطف کرده ولی تضمینی نیست که ما قبول کنیم چون قراره مسئولیت پذیر ترین افراد در تیم قرار بگیرن و جزوه بنویسن و بقیه میتونن بدون منت و به راحتی از جزوه های این تیم استفاده کنن بدون اینکه لازم باشه خودشون جزوه بنویسن یا هیچ زحمت دیگه ای بکشن. (انتخاب اعضا بر مبنای شناخت این ۵ ترم و جزوه های پیشین و روح کار تیمی افراد انجام میشه.)

خب حالا که خط و نشون ها رو کشیدیم به طور خلاصه اعمال تیم تجزوه نویسی رو میگم که فقط در صورتی که عضو به مقدار کافی جمع بشه میتونیم به این اهداف برسیم:

۱- نوشتن هر جزوه به عهده ۵-۶ نفر خواهد بود: ۲-۳ نفر پیاده کردن رکورد با استفاده از منابع مختلف برای اینکه جزوه ها از نظر علمی بیشترین دقت رو داشته باشن. (با استفاده از جزوه ترم بالایی ها ، اینترنت، سوال کردن از استاد و...) ۱-۲ نفر تایپ (مرتب کردن، استفاده از یک سیستم کادربندی و فونت و سایز معیار که برای همه جزوه ها یکسان خواهد بود، اضافه کردن شکل و اسلاید و جدول ...) ۱ نفر مصحح که کارش اینه که رکوردو گوش بده و جزوه رو بذاره جلوش و از صحت مطالب مطمئن بشه. 

۲- پی دی اف و ورد جزوه، شب روزی که کلاس داشتیم روی وبلاگ قرار میگیره مختص کسانی که میخوان زودتر جزوه رو بگیرن، جزوه کپی نمیخوان، یا میخوان از جزوه تیم برای جزوه های خودشون استفاده کنن. 

۴- جزوه درس هر روز، روز بعد تکثیر میشه.

۵- جزوه ها بسیار با مسئولیت و دقیق نوشته میشن و چون تقسیم وظایف گسترده هست همه میتونن بیشترین وقت ممکن رو روی هر جزوه بذارن و وظیفشون رو به بهترین نحو انجام بدن.

خب تا اینجا شاید تو ذهن بعضیا خیلی ایده آل و به دور از عمل به نظر میاد که نظر این افراد محترمه ولی تو ذهن من خیلی عملیه و فقط یه مقدار پشتکار میخواد.

من کل مطالب پست رو خلاصه میکنم و بعدش که کامل خوندین سوالاتون رو در بخش نظرات بپرسین:
 این تیم --->
- متشکل از مسئولیت پذیرترین بچه های کلاس در زمینه جزوه نویسی خواهد بود.
- هیچ مسئولیتی در قبال بچه های کلاس ندارد و یک فعالیت کاملا داوطلبانه است.
- از ۲۵-۳۰ نفر از بچه ها تشکیل خواهد شد و اعضای گروه انتخابی خواهند بود.
- کاملا داوطلبانه این وظیفه را به عهده گرفته است و در طول مدت کارش نه منتی بر سری بچه های کلاس خواهد گذاشت و نه بچه ها را به هیچ نحو تهدید خواهد کرد.
- شروع کار تیم از هفته دوم خواهد بود تا اعضا تکمیل شوند و در هفته اول اعضای کنونی تا جایی که توان دارند جزوه ها را می نویسند و ممکن است از سایر بچه ها کمک بگیرند.

نهایتا هر کس که میخواد به تیم ملحق شه یا تو بخش نظرات اسمشو بگه ( نظرشو نمایش نمیدیم) یا به من، احمد یا مهدی بگه.

با تشکر
به سوی بهمن نودی بهتر...طبقه بندی: خبرهای کلاسی،